Přibíráte na váze při konzumaci potravin s vysokým obsahem kalorií? – Pravda odhalena

Úvod do problematiky chutí a kalorií

Jak už možná víte, tak já a mé občasné chutě na něco dobrého jdou ruku v ruce jako nejlepší kamarádi. Často si říkám, že bych měl být trochu zdravější, ale pak mě přepadne touha po tom sladkém nebo slaném, a je to zase v háji. Ale teď bych chtěl promluvit o něčem zajímavějším než jen o mé neschopnosti odolat čokoládě. Znáte to, večer si sednete k filmu, přitáhnete si něco dobrého k snědku, a než si uvědomíte, celá ta pytlík chipsů je fuč. No, a co se stane, když do tohoto mixu přidáte ještě to, že jste právě trochu víc 'vysoko', tak řečeno, než obvykle? No zatím se mi stalo, že Rex si pak užíval trošku více volnosti, když jsem si balancoval mezi lednicí a gaučem, a můj chameleon Fred nerušeně sledoval má vrtochy. Vědecké studie našly zajímavé spojení mezi konzumací určitých látek a zvýšenou chutí k jídlu, a překvapivě, může to mít opravdu zajímavý vliv na náš energetický příjem. V dnešním článku se tedy podíváme na otázku, jestli přibírání na váze, když jste v takovém tom 'modu', je reálná věc, nebo jen urbánní legenda. Připravte se na poněkud koloritní cestu s několika zajímavými zastávkami, kde si dáme společně pár soust teorie i praktických rad, jak si ten snack užít bez pocitu viny nebo strachu z ručičky váhy.

Jak to funguje v mozku

Takže, podíváme-li se na to vědecky, zjišťujeme, že náš mozek opravdu umí náramně zpracovávat různé signály. Když jste 'high', určité látky ovlivní systém, který je zodpovědný za hlad a chuť k jídlu – mluvím tady o kanabinoidním systému. Ten je podobný těm dizajnovým klikám, co mám doma - je skvělý, když funguje, ale když se něco pokazí, je to zmatené a nic nejde tak, jak má. Kanabinoidy, které si náš tělo produkuje samo, mají za úkol nastartovat chuť k jídlu, když potřebujemy doplnit energii. Přidáte-li do rovnice chemikálie z některých 'zvedačů nálady', těch legálních i těch méně legálních, mohou tato látky náramně ovlivnit receptorovou aktivitu. To znamená, že místo normální poklidné chuti na svačinu, mozek najednou vyhlásí: "Hladová střevní válka!" a vy se můžete ocitnout běhající kolem chleba se salámem, jako Rex za svým ocasem. Jeden z důvodů proč se tohle děje, je, že dochází ke zvýšení hladiny hormonu, který si říká ghrelin, a tenhle kámoš právě hlásí našemu tělu, že je čas obědvat. A v tomto stádiu, je pro mnohé zkrátka obtížné odolat.

Mýtus nebo pravda? Přibíráme li skutečně víc?

Tady je to, kde se dostáváme k jádru pudla, totiž k otázce, jestli fakticky nabereme více hmotnosti, když jsme 'high'. Vzhledem k tomu, že máme tendenci mlsat víc a vybírat si často to, co je rychle a snadno dostupné - což ve většině případů není právě zeleninový salát - můžeme s jistotou říct, že potenciál pro přibrání je tady. To by mohl potvrdit i Fred, kdyby chameleoní logika zabíhala tolik do hloubky, jako moje úvahy o mém souboji s váhou. Je však důležité zmínit, že věc se může měnit od člověka k člověku. Některé studie dokonce ukazují, že pravidelné užívaní určitých psychoaktivních látek může vést ke zvýšení metabolismu, tudíž k vyšší spotřebě kalorií. Ale - a to je velké ALE - to neznamená, že bychom měli dát našemu jídelníčku volný průchod. Klíčem je znát své tělo a mít kontrolu nad tím, co a kolik čeho jíme. A věřte mi, to je práce na plný úvazek!

Co jíst, když chutě útočí

Teď tedy přichází na řadu ta praktická část – jak si udržet chuť k jídlu na uzdě, pokud máte sklon se cítit 'nad věcí'. Přiznávám, že když mám zvláštní chutě, není snadné prostě vyndat z lednice tu nejsvěžejší okurku a říct si, že dneska to bude stačit. Zvláště ne, když Rex se někde na druhém konci bytu válí se svou hračkou a pouští si to dobré, aby mi připomněl, co všechno bych mohl mít. Co ale můžete udělat, je připravit si s předstihem nějaké zdravější alternativy. Připravte si domácí popcorn bez extra soli a másla, nebo si dopřejte nějaké ty oříšky, které jsou napěchované zdravými tuky. Ano, máte pravdu, není to úplně to stejné jako sáhnout po batůžku plném cukroví, ale dlouhodobě vám to váš tělo poděkuje. Nezapomeňte, že i hydratace je klíčová! Místo slazených limonád sáhněte po vodě nebo neperlivých nápojích bez cukru. Jakmile si na toto zvyknete, vaše tělo a vaše chuť k jídlu budou mít o dost lepší rytmus a vy se budete cítit lépe. Pamatujte na to, že zdravé návyky se tvoří pomalu, ale jistě.

Psychologický aspekt přejídání

No a aby toho nebylo málo, je tu i ten psychologický úhel pohledu. Můžeme říct, že někdy, když si něco zakazujeme, chce to náš mozek o to víc. Je to jako tenkrát, když jsem si dal novoroční předsevzetí, že nepůjdu na žádnou megakalorickou večeři. Víte, co se stalo? Přesně tak, našel jsem se u večeře, která by sama o sobě mohla s přehledem krmít celý měsíc. Zdá se, že když máme 'high' stavy, přibývá na intenzivitě touha právě po těch zakázaných ovocích. Z toho důvodu je důležité mít na paměti, že ideální je nastavit si reálné cíle a být k sobě upřímný v tom, co můžeme dosáhnout. Namísto toho, abyste se pokoušeli úplně se všeho vzdát, najděte si chutné, ale zdravější alternativy, které vám umožní mít ten pocit 'cheatu', ale ve skutečnosti činíte dobrý skutek pro své tělo.

Působení na různé osoby

Zdůraznil bych také, že ne všechno funguje stejně pro každého. Zatímco já můžu jít po 'high' večeru a druhý den ráno se cítit skvěle bez jediného přibraného gramu, pro někoho jiného to být nemusí pravda. Zvlášť když si uvědomíme, že některé látky mohou mít dlouhodobý dopad na náš systém a metabolismus. Jsme navíc skvěle unikátní, ať už jde o náš genetický makeup nebo životní styl, který vede k rozdílnému působení jídla na naše tělo. Podobně jako Fred, můj chameleon, který může zůstat hodiny nehybně na jednom místě a pak najednou mrstně uloví svou potravu, aniž by se zdálo, že něco přibral, i lidé mají různé reakce na stejné podmínky. Proto je důležité naslouchat svému tělu a rozumět signálům, které vám posílá, ať už jde o hlad, sytost nebo únavu.

Závěr a jak dál

S přibývajícími poznatky o tom, jak různé látky ovlivňují náš chuťový systém, se můžeme naučit, jak si užívat chvíle 'nad oblaky', aniž bychom se museli obávat nenadálého nárůstu tělesné hmotnosti. Jako věčný optimista, co miluje dobrou pohoštění i sebe, bych řekl, že i tady platí, že klíčem je moderování a sebekontrola. Ano, cítit se skvěle a uvolněně je úžasné, ale když to spojíte s chutně a zároveň zdravým jídlem, můžete se skutečně cítit jako vítěz. Jen si představte tu pýchu, když jste se dokázali udržet a neoblézt se tím třetím burgrem, zatímco Rex spokojeně odpočívá vedle vás s pohledem „ty to zvládáš, člověče“. Příště, když vás tedy přepadnou ty chutě, nebojte se do toho opřít s chytře připravenou zásobou zdravších potravin. A na závěr vám zanechám malou radu: veselost a dobré jídlo jdou ruku v ruce s rozvahou a zdravým životním stylem, tak proč si nedopřát obojí s dobrou dávkou úsměvu na tváři? Hodně štěstí a dobrou chuť!

Napsat komentář